22.03.2018

İl Müftüsü İhsan AÇIK' tan Regaib Kandili Mesajı

 

    Üç aylar diye isimlendirdiğimiz, rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş bulunmaktayız. Bu gece de, manevi mevsime girişimizin habercisi olan Regâib Kandilini idrak edeceğiz.

    Peygamber Efendimiz (S.A.S.) Recep ayı girdiğinde; “Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” şeklinde dua etmiş ve bu kutlu zamanların önemine dikkat çekmiştir.

    Tabii ki, Mümin için elbette bütün zamanlar kıymetlidir ve Allah’ ın rızasını kazanmak gayesiyle kulluk şuuru içerisinde yaşaması gerekir. Bununla beraber mübarek gün ve geceler, yaratılış gayemizi idrak ederek yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerimizi ve yaşadığımız hayatı muhasebe etmemiz için çok kıymetli fırsatlardır.

    “Regaip” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’ a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regaip” denilmiştir.

    Müslümanlar olarak her yıl, içtenlikle yaptığımız dualar ve samimi tövbelerle ihya ederek ruhen ve bedenen huzur bulduğumuz Regaip gecesi, bizlere, tüm rağbetimizi Rabbimize yöneltmemiz, bugüne ve geleceğe dair, duygu, düşünce, tutku ve isteklerimizi bu eksende gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır.

    Bu duygu ve düşüncelerle Şanlıurfalı hemşerilerimizin, aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Regaip Kandilini tebrik ediyor, bu gecenin birlik ve beraberliğimize, insanlığın hidayetine, barış ve huzuruna vesile olmasını yüce Allah’ tan niyaz ediyor, tüm kardeşlerimize saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

 

İhsan AÇIK

İl Müftüsü