21.06.2017

İl Müftüsü İhsan AÇIK’ tan Kadir Gecesi Mesajı

 

    Hayatımızda bireysel olarak dindarlığın, toplumsal hayatta ise dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasına vesile olan gece, gün ve ayı yaşıyoruz ve yaşamaktayız. Pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, ilahî af ve mağfiret niyazlarını zirveye taşıyan, şükran hislerimizi canlandırarak bizlere yoksulların, çaresizlerin halinden anlama şuuru veren ve “sabır” denilen yüksek ahlaki meziyetimizi geliştiren oruç ibadetiyle geçirdik, hamdolsun. Rahmet ve bereket mevsimi Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, 21 Haziran Çarşamba gününü Perşembeye bağlayan gece, Yüce Kitabımız’ da “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesini idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız.

     Bu gece aynı zamanda esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gecedir. Bizler, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde böylesi müstesna geceleri kendimizi yenileme fırsatı olarak değerlendirmeli, hikmet gözüyle kendimizi sorgulayıp, özeleştiri yapıp, işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dilemeliyiz. Bu gecede, kendimizle, Yüce Yaratıcımızla ve çevremizle barış içinde yaşamanın ve hayatımızı anlamlı kılmanın yollarını aramalı, kendimiz, ailemiz ve bütün insanlık için dua etmeliyiz. Sevgili Peygamberimiz (A.S.) bu mübarek gece ile ilgili olarak, "Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah' tan umarak Kadir Gecesi' ni ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuş ve bu gece, "Allah' ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet" diye dua etmemizi tavsiye etmiştir.

     Bu duygu ve düşüncelerle, Tüm Şanlıurfalıların, Kadir Gecesini tebrik ediyor ve bu gecenin, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de affına vesile olmasını Cenab-ı Allah’ tan niyaz ediyorum.