24.05.2022

Şanlıurfa Sabır Ve Tevhid Külliyesi"nin Temeli Kazılmaya Başlandı.

Şanlıurfa Sabır Ve Tevhid Külliyesi"nin Temel Kazma Töreni Eyyübiye İlçe Müftümüz Adem DOBUR Hocamızın Yaptığı Dua ile Başlatıldı.

Sabır ve Tevhid Külliyesinin temel kazma töreni Şube Müdürleri, Din Görevlilerimiz ve Vatandaşların katılımıyla yapıldı. Müftü Adem DOBUR “Camiler, Allah'ın evleri ve yaşadığımız yerlerin bizim olduğunu belgeleyen en önemli nişanelerimizdendir. İnşa edilecek olan külliye ümmetin çocuklarına yol gösterecek güzide eserlerden olacaktır. “Kişinin malı ahiret hazırlığı için yaşarken önden gönderdikleridir.” buyuran Peygamber Efendimize gerçek manada kulak verildiğinin bir göstergesi olması hasebiyle dünya ve ahiretimizi mamur etmek için büyük bir fırsattır. Cenab-ı Hakk hayırsever kardeşlerimizin yaptığı, yapacağı hayırları kabul eylesin, sayılarını çoğaltsın.” dedi.

Şanlıurfa Sabır ve Tevhid Külliyesi Kur’an Kursumuz, Milli, Manevi, Ahlaki değerlere sahip ruhsal ve bedensel yönden sağlıklı, üstün vasıflı örnek nesiller yetiştirme düsturuyla yola çıkıp, örgün eğitimle birlikte sene kaybı olmadan Hafızlık ve İhtisas (İslami ilimler) eğitimi alabileceği bir eğitim kurumundan oluşmaktadır.

Şanlıurfa Sabır ve Tevhid Külliyesi Kur’an Kursumuz toplam 11.667 m2 alan üzerine inşaa edilecek olup dört ana bölümden oluşmaktadır.

1. CAMİİ BÖLÜMÜ: 800 metre kare üzerine, bodrum, zemin ve asma kattan toplamda 2027 metre kareden oluşup, aynı anda 3000 kişinin namaz kılabileceği kapasitededir.

2. HAFIZLIK BİNASI: 1295 metre kare üzerine altı kattan toplamda 8011 metre kareden oluşup, idari birimler, sınıflar, yatakhaneler, yemekhane, mescid, çok amaçlı salonlar, yeterli sayıda wc, lavabolar ve duşlardan oluşan hafızlık binamız toplamda 220 öğrenci kapasiteye sahiptir.

3. İHTİSAS: (İslami ilimler) 807 m2 üzerine altı kattan oluşan toplamda 5059 metre kare üzerine inşa edilecektir. İhtisas binamızda idari birimler, sınıflar, yatakhane, yemekhane, mescid çok amaçlı salonlar yeterli sayıda wc lavabolar ve duşlardan oluşan ihtisas binamız, 150 öğrencil kapasitesine sahiptir.

4. KONFERANS SALONU: 1045 m2 üzerine toplamda 3010 m2 oluşmaktadır. 500 kişilik çok amaçlı konferans salonu , 500 kişilik yemek salonu, idari odalar ve misafirhanelerden meydana gelmektedir.

Kur’an kursu kompleksimizin 7000 m2 bahçesi, 80 araçlık otoparkı, halı sahası ,yüzme havuzu, kamelyalar ve kesimhanesi mevcuttur.

Külliyemizi diğer kurslardan ayıran en önemli özelliği, hafızlık eğitimini bitiren öğrencilerin, veli ve öğrencinin isteğiyle , alanında uzman tamamı Diyanet İşleri Başkanlığı personeli tarafından Arapça ve İslami ilimler eğitimi verecek olmasıdır.